Sitem Olan 'http://panerma.blogspot.com' Teknik Nedenlerden Dolayı Bir Süreliğine Kapalıdır(Yani Yazı Yazamıyorum).Ama Yazılarımı Okuyabilirsiniz.Anlayışınız İçin Çok Teşekkürler. [P]isago®

Arama Çalışmaları Sona Erdi!!!


Bandırma açıklarında 6 gün önce batan ”Hayat N” adlı Ro-Ro gemisinde kaybolan 4 kişiyi arama çalışmaları dün akşam sona erdi.
Balıkesir Sivil Savunma Müdürü Hüseyin Zafer yaptığı açıklamada, kazada kaybolan kamyon sürücüleri Necati Kalın, Şevki Gönüllü, Murat Karaca ve Yahya Özoğlu’na şu ana kadar ulaşılamadığını bildirdi. Şu ana kadar Necati Kalın ve Yahya Özoğlu’nun araçlarına ulaşılmasına rağmen cesetlerinin bulunamadığını anlatan Zafer, diğer sürücülerin kamyonlarının ise araçların zincirleme trafik kazasını andıran şekilde birbirine girmiş olması ve plakalarının kopması nedeniyle henüz tespit edilemediğini söyledi.
Zafer, bugünkü arama çalışmalarına Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Bursa ve Balıkesir Sivil Savunma müdürlüklerinden 5′er kişi olmak üzere 15 dalgıcın katıldığını belirtti. Gemide dün ”kıç” olarak tabir edilen arka bölüme de girildiğini, bu bölümde sadece 2-3 aracın bulunduğu yere girilemediğini ifade eden Zafer, bu bölüme de bugün girmeyi başarmaları halinde gemide girilmedik yer kalmayacağını dile getirdi. Arama çalışmalarında verilen 48 saatlik ek sürenin dün saat 23.00 itibariyle sona erdiğini anımsatan Zafer, ”Bugünkü aramalarda bakılmadık yer kalmayacak. Ondan sonra yapacak pek bir şey olacağını sanmıyorum” dedi.
Hüseyin Zafer, batan gemide dün başlayan, dalgıçların görüş mesafesini olumsuz etkileyen ve kirliliğe neden olan sızıntıyla ilgili önlemlerin kısa sürede alındığını belirtti. Zafer, denize sızan mazotun da temizlenmeye başlandığına, şu ana kadar su yüzünden 7-8 varil mazot toplandığına dikkati çekti.İLKHABER
Devamını okuyun...>>

86. Yıl Coşkusu

Bandırma’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü törenlerle kutlandı. Sabah saatlerinde, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlerde, Kaymakam Salih Keser makamında tebrikleri kabul etti.Cumhuriyet Caddesi’ndeki törenlerde ise Kaymakam Salih Keser, Belediye Başkanı Recep Eraydın ve Garnizon Komutanı adına Albay Ahmet Belleyici ile halkın kurtuluş gününü kutladılar. Ellerinde Türk bayraklarıyla çok sayıda vatandaşın izlediği törenlerde öğrenciler de kahramanlık şiirleri okudu.

İlçenin düşman işgalinden kurutuluşunun 86.yılı kutlama törenlerinde konuşan BandırmaBelediye Başkanı Recep Eraydın “Tarihin hiçbir döneminde esareti kabullenemeyen kahraman Türk Milleti, daha ilk günden bu işgali kabullenmeyeceğini ortaya koymuştur. Canı ve kanı pahasına da olsa vatanını işgalcilerden kurtaracağını haykırmıştır. Bu haykırışın en güçlü nidası 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yükselmiş ve Mustafa Kemal önderliğinde kurtuluş savaşımız başlamıştır” dedi.
Bandırma’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü törenlerle kutlandı. Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlerde, Kaymakam Salih Keser makamında tebrikleri kabul etti. Cumhuriyet Caddesi’ndeki törenlerde ise Kaymakam Salih Keser, Belediye Başkanı Recep Eraydın ve Garnizon Komutanı adına Albay Ahmet Belleyici ile halkın kurtuluş gününü kutladılar. Ellerinde Türk bayraklarıyla çok sayıda vatandaşın izlediği törenlerde konuşan Belediye Başkanı Recep Eraydın “17 Eylül tarihi Bandırma için çok anlamlı bir gün. 86 yıldan beri anlatılmaz bir sevinç ve haklı bir gururla kutlanan bir bayram. Bu bayram, yedisinden yetmişine, yarınımızın ümidi olan miniklerden, yüreği kıpır kıpır gençlerimizden, orta yaşlısına ve saygı ile ellerinden öptüğümüz yaşlılarımıza kadar her Bandırmalı için unutulmaz bir gündür. İki yıl boyunca işgal acısını yaşayan, çok zor ve sıkıntılarla dolu günlere katlanmak zorunda bırakılan, insanlık dışı pek çok zulümlere maruz kalan Bandırma’nın, karanlık günlerden kurtuluş günüdür 17 Eylül. Bu büyük bayram hepimize kutlu olsun” dedi.

Eraydın devamında şunları söyledi “Bugün Bandırma ve tüm ülkemizin semalarında gururla dalgalanan ayyıldızlı bayrağımızın gölgesinde bu kutlamaları yaparken, yaşanan o zor günleri bir kez daha hatırlamak zorundayız. Hatta hiç aklımızdan çıkarmamalıyız ki, aziz milletimize yeniden o kara günlerdeki acıları yaşatma hevesleri yok olmamış hainlere karşı gaflete düşmeyelim, uyanık olalım. O yılları şöyle bir düşünün. Yıl 1920. Temmuzun ikisi. Doğup büyüdüğünüz, havasını soluduğunuz, unutulmaz mutluluklar yaşadığınız, sokaklarında özgürce dolaşabildiğiniz Bandırma bir anda yabancı askerlerle doluyor. Kendi topraklarınızda artık onların izin verdiği ölçülerde yaşayabiliyorsunuz. Bandırma’nın sokaklarında yabancı bayraklar dolaşıyor. Güvenliğinizden, yarınınızdan endişe ediyorsunuz. Acil ihtiyaçlarınız için bile evinizden çıkmaya çekiniyorsunuz.

Aniden evin kapısına yabancı askerler dayanacak diye hep tedirginsiniz. Aniden sorgusuz sualsiz, sonu bilinmeyen bir yerlere götürülme korkusuyla yaşıyorsunuz her an. Kızınıza, kız kardeşinize, annenize, eşinize gelebilecek bir kötülüğün düşüncesi sürekli içinizi kemiriyor. Huzurunuz kalmamış, yıllarca yan yana yaşadığınız eski komşularınız size bir anda düşman kesilmiş. Düşmanla işbirliği yapan alçaklar, meydanda kol geziyor. Şu an hemen yanımızdaki sinema salonunun olduğu yerde bulunan Hükümet Konağı, işgal güçlerinin karargahı olmuş, kapısında Yunan bayrağı. Bugün kurtuluş coşkusuyla burayı dolduran sizlerin bulunduğu yerler yunan askerleriyle dolu. Kısaca Bandırma karanlıklar içinde. Bu karanlık bütün vatanı kaplamış. Şehit kanlarıyla vatan yaptığımız topraklar, birer birer işgal edilmiş. İşgal devletleri, kendi bildiklerine Anadolu’yu paylaşmış. Her yerde acı ve zulüm var. Tarihin hiçbir döneminde esareti kabullenemeyen kahraman Türk Milleti, daha ilk günden bu işgali kabullenmeyeceğini ortaya koymuştur.

Canı ve kanı pahasına da olsa vatanını işgalcilerden kurtaracağını haykırmıştır. Bu haykırışın en güçlü nidası 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yükselmiş ve Mustafa Kemal önderliğinde kurtuluş savaşımız başlamıştır. İşgalcilerden kurtulmak ve kendi vatanında özgürce yaşayabilmek için, karşısına çıkan her türlü zorluğu aşmaya yemin eden Türk milleti, vatanını karış karış düşmanlardan temizlemiştir. Kendilerinden çok emin bir biçimde ülkemizi işgal eden düşmanlar, milletimizin onurlu direnişi karşısında emellerine ulaşamayacaklarını anladılar. Savaş meydanlarında kazanılan her zafer, kurtuluş günümüze bizi biraz daha yaklaştırıyordu. Anadolu toprakları birer birer işgalden kurtulup özgürlüğüne kavuşmuştur. 30 Ağustos zaferi ile düşmana son darbeyi vuran Türk Ordusu, Başkomutan Mustafa Kemal’in yönetiminde yazdığı sayısız destanla kurtuluşun baş mimarı olmuştur.

Güzel Bandırma’mız da 2 yıl 2 ay 15 gün süren işgal yıllarından sonra 17 Eylül 1922 günü, yani tam 86 yıl önce bugün kurtuluş coşkusunu yaşamıştır. İsimsiz pek çok kahramanın kanlarıyla bize vatan yaptığı bu topraklarda bugün başımız dik, onurla ve gururla yaşayabiliyorsak, bunu onlara borçluyuz. Bunu hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalı, bugünlere nasıl zorlukları aşarak geldiğimizi hep hatırlayarak, gelecekte de aynı sıkıntılı günleri yaşamamak için çok dikkatli olmalıyız”

Günün anlama ve önemini belirten şiirler sonrasında ilköğretim öğrencileri de folklor gösterileri sundu. Geçit töreninde ise askeri birlikler geçişi sırasında vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla büyük coşku yaşadı. Törenler, Ayyıldız Tepe Son Kurşun Anıtı’nda çelenk sunulması, saygı atışı yapılması ve şehitler için dua okunmasının ardından sona erdi.


İLKHABER
Devamını okuyun...>>

Bandırmaspor Şah-Mat Oldu


Bandırmaspor, ezeli ve ebedi dostu Balıkesirspor ile oynadığı 3. hafta maçında 20 dakikada Onur’un golü ile 1-0 öne geçsede bu skor avantajını koruyamadı ve sahadan 3-1 mağlup ayrılarak ilk yenilgisinide tattı.

Balıkesirspor bu galibiyetle puanını 9’a yükseltirken Bandırmaspor, 4 puanda kaldı. Aynı gün oynanan grubun diğer karşılaşmasında Göztepe, Nazilli Bld.spor ile 0-0 berabere kaldılar.

Bandırmaspor, Ligin 3. haftasında oynayacağı Balıkesirspor maçının İddia maç proğramına alınmasından dolayı , bu maç 17 Eylül Çarşamba gününe alındı. Hafta sonunda sahamızda Göztepe ile 2-2 berabere kaldıktan sonra hafta içi mesaisinde Balıkesirspor’un konuğu olduk.

2. Ligi hedefleyen iki takımın derby mücadelesi olarak adlandırılan ve yıllara dayanan ezeli rekabete sahne olan bir Balıkesirspor - Bandırmaspor maçı yıllar sonra bizleri bekliyordu. Kimsenin hatıralarında bile kalmayan Balıkesirspor-Bandırmaspor profesyonel lig mücadelesi 2008 - 2009 TFF 3. Lig 2. Grup karşılaşması olarak oynanacaktı. İki ezeli dost klübün en son karşılaşmaları Amatör Küme’de 2004-2005 sezonunda oynanmış Bandırmaspor bu karşılşmalarda Balıkesir’de oynanan maçta rakibini 2-1’le geçerken Bandırma’da oynanan karşılaşma 0-0 berabere sonuçlanmıştı.

Badırma’da da Balıkesir’de de herkesin agzında haftalar öncesinde bu maç vardı. Tüm Bandırmaspor Taraftarları bu maçı bekliyordu. Maçın hafta sonundan(Pazar) hafta içine (Çarşamba) gününe alınması Bandırmaspor taraftarlarının maça ilgisinin düşeceği sanılıyordu. Ama Bandırmaspor taraftarları tam 7 Minübüsle Balıkesirspor maçını izlemek için yola koyuldu. Otobüslerle giden seyirci kadar özel araçları ile maça giden bir o kadar seyircimiz vardı.

Maç öncesi Balıkesir taraftarlarından Bandırmaspor taraftarlarına dostluk mesajı vardı. Ama Balıkesirspor taraftarları uzatmak istedikleri dostluk elinde bir zamanlama hatası yaptılar. Dostluk mesajı için getirdikleri çiçegi Bandırmaspor Taraftar Grubunun stadda olmadığı bir anda yapmaları, Bandırmaspor taraftarlarınca görülmeyince bu güzel dostluk eli havada kaldı. Aynı Balıkesir taraftarları maç öncesi ve sonrası Bandırmaspor takımı Balıkesirspor ile el ele tribüne çağırarak bu dostluk ve fair-play davranışlarını sürdürdüler.

Balıkesirspor, bu maçta Bandırmaspor’dan daha çok maçı isteyen ve arzulayan taraftı ve 90 dakika sonrasında 3-1’lik sonuçlada gülen taraf Balıkesirspor oldu.

MAÇTAN NOTLAR
Maça Bandırmaspor’un vuruşu ile başlanırken, ilk tehlikeli atak maçın 3.dakikasında Bandırmaspor’dan geldi. Sag çaprazdan ceza sahasıan giren Nihat, topa seret vurdu. Ama vuruşu kaleyi tutmayınca top yandan auta gitti.

Dk. 5 Gelişen Balıkesirspor atağında Umut, ceza sahası içinde topla buluştu. Bülent ve Nihat’tan sıyrılıp Kaleci Ufuk ile karşı karşıya kaldı. Vuruşuna kaleci Ufuk mükemmel uzanarak topu kornere attı.
Bandırmaspor, üst üste gelen Balıkesirspor ataklarını karşıldıktan sonra yavş yavaş rakibinin üzerine gitmeye başadı.

Dk. 20 Gelişen Bandırmaspor atağında İnan, topu Onur’a aktadı. Onur topu sürerek Balıkesirspor ceza sahasına doğru yaklaştı. Ceza sahaına yaklaşırken topa bir anda çok sert bir vuruş yapan Onur, topu kalecinin solundan Balıkesirspor ağlarına gönderdi. 0 - 1
Bandırmaspor’un golnden sonra Balıkesirspor beraberlik için Bandırmaspor kalesine yüklenmeye başladı

Dk. 28 Umut çalımlarla ceza sahasımıza doğru yaklaştı. Vurduğu şut Kalecimiz Ufuk’ta kaldı.

Dk. 30 Ani gelişen Balıkesirspor atağında Emre soldan hızla ceza sahasına girdi. Çaprazdan vurduğu şut auta gitti.

DK. 38 Balıkesirspor atağında defansımızdan uzaklaştırılmaya çalışılan top ceza sahası dışında beklyen Umut’un önünde kaldı. Umut yerden düzgün ve sert vurdu. Top kalecimiz Ufuk’un solundan ağlarımıza gitti. 1 - 1

Beraberlik golünden sonra Bandırmaspor, Balıkesirspor’un üzerine gitmeye başladı.
Dk. 42 ve 44. dakikalarda kaçırılan golerin ardında maça verilen 1 dakikalık uzatma anlarında Okan ile kaçan gol devrenin berabere bitmesine neden oldu.

İlk yarının son saniyelerinde sağ kanattan kazandığımız faul atışında, ceza sahasın ayapılan ortaya Okan çok iyi yükselerek kafayı vurdu. Herkesin gol diye ayağa kalktığı pozisyonda top üst direğe vurarak auta gitti.
Bu pozisyonun ardından Hakem ilk yarıyı bitirdi.

2. YARI
Maçın 2. yarısına Balıkesirspor etkili ve hızlı başladı. Oyunu kanatlara yayan Balıkesirspor, ceza sahasına gelen yüksek toplarda gol aramaya çalıştı.

Bandırmaspor, Balıkesirspor kalesine ilk kez 56. dakikada gitti. Balıkesirspor ceza sahasında içinde oluşan karambolde top Candaş’ın önünde kaldı. Candaş topa kötü vurdu. Yavaş giden top kalecinin kucağında kaldı.

Dk. 58 Umut sol çarprazdan ceza sahasına girerken yerden çok sert vurdu. Köşe’ye doğru giden topu Ufuk son anda yatarak tokatladı. Açılan topa Onur yetişti. Onur yerden bir kez daha vurdu. Ufuk bu zor topu ağlara gitmek üzereyken son anda 2 hamlade tutabildi.

Dk. 60 Bu dakikada her iki takımda birer oyuncu değişikliğine gitti. Bandırmaspor’da Candaş oyundan çıkarken yerine Erdal girdi. Balıkesirspor’da Ercan oyundan çıktı. Yerine Ali Öztürk girdi.

Çok uzun boylu bir oyuncu olan Ali Öztürk’ün oyuna girişi ile Balıkesirspor oyunu uzun ve ceza sahasına doğru şişirilen toplara çevirdi.

Dk. 66 Orta sahanın sağında kazanılan faul atışında Balıkesir’de topun başına Tuncay geldi. Topu direk olarak Ali Öztürk’e doğru havalandırdı. Ali Öztürk’e gelen bu topa Kaleci Ufuk’ta çıktı. Ufuk’un Ali Öztürk’ün üzerinden topu yumruklamak istedi. Kısa düşen topa Emre’nin önüne doğru düştü. Emre topun gelişine hiç bekletmeden topa ayak içi ile dürtü. Top bir anda kalecimiz ve defasınsımızın bakışları arasında ağlarımıza gitti. 2 - 1

Bu golden 3 dakika sonra Balıkesirspor sol kanattan bir korner atışı kazandı. Kullanılan korner atışında top kafalardan sekerek sol kanada doğru açıldı. Emre bu topu hiç bekletmeden ceza sahamıza doğru havalandırdı. Kaleci Ufuk süzülerek gelen bu topu yumruklayarak ceza sahasının dışına yolladı. Top Tuncay’ın önünde kaldı. Tuncay topu düzelterek yaklaşık 20-25 metre mesafeden plase bir vuruşla topu kalecinin solunda ağlarımıza gönderdi. 3 - 1

Yenilen gollerden sonra Bandırmaspor, oyuncu değşikliklerine gitti.

72. dakikada Abdullah 76. dakikada Okan oyundan çıkarken yerlerine Halil ve Serhat girdi.
Balıkesirspor farkı 2’ye çıkartınca skoru korumak için kendi sahasına çekilip kontra tolarla gol aramaya başladı. Bandımaspor’da kalabalık Balıkesirspor defansının üzerine kanatlardan gelerek gitmeye çalıştı ve bunlarda müsait gol pozisyonlarıda yakaladık. Bunlardan birini gole çevire bilmiş olsaydık maçın son dakikalarına umutlu girip beraberlik golünü kovalayabilirdik.

Dk. 80 Erdal sol kanattan çalımlarla ceza sahasına girdi. Ama pası kötü olunca mutla bir gol kaçtı.

Dk. 85 Ceza yayı üzerinde topla buluşan Serhat’ın vurşu kötü oluncabir golden daha olduk.

Dk. 90 Bülent, topu Serhat’a aktardı. Serhat sol kanattan bindiren Onur’un önüne mükemmel bir pas attı. Kaleci ile karşı karşıya kalan Onur topa öyle kötü vurdu ki herkein gol diye ayağa kalktı pozisyonda topu çok farklı bir şekilde auta attı.

Bu pozisyonlardan sonra maç Balıkesirspor’un 3 - 1 galibiyeti ile bitti.

Devamını okuyun...>>

Bandırmaspor Beraberlikle Yetindi.

Bandırmaspor 2 - Göztepe 2
Torbalı deplasmanından alınan 3 puanla lige başlayan Bandırmaspor, ligin 2. haftasında konuk ettiği Göztepe ile 2–2 berabere kalarak puanları paylaştı. Bandırmaspor önce Kaptan Abdullah, daha sonra da Okan ile 2 kez öne geçmesine rağmen, Berkay’ın iki golüne engel olamadı.
Bandırmaspor’un yediği ilk golde yan hakem Oktay BİÇER, Recep’e yapılan faulü vermemesi ile birlikte ilk yarıda Bandırmaspor aleyhine kaldırdığı bayraklarla maçın kötüsüydü.
Bandırmaspor maç öncesi geçen sene hak ettiği Şampiyonluk Kupasını BASKF Başkanı Metin Mengüç’ün elinden aldı.
Torbalı deplasmanından alınan 3 puanla lige başlayan Bandırmaspor, ligin 2. haftasında konuk ettiği Göztepe ile 2–2 berabere kalarak puanları paylaştı.Bandırmaspor taraftarları tribünleri tamamen doldururken, bir çok seyirci maçı ayakta izlemek zorunda kaldı.
Maç öncesi çok uzun kuyruklar oluşturan Bandırmaspor severler takımlarını desteklemek için uzun yıllar sonra ilk kez bu kadar tribünleri doldurdular.
Maç öncesi İzmir’den gelen Göztepe taraftarlarını Bandırma çatrak’ın da karşılayan Bandırmaspor taraftarları onları çiçek verip dostluk mesajlarını iletiler. Göztepe’liler de Bandırmaspor ile atılan dostluk adımlarında çok memnun olduklarını bunu ilerletmek istediklerini söylediler.
Daha sonra Göztepe taraftarları Bandırma girişinde Polis tarafından arandıktan sonra stada sokuldular.Bandırmaspor maç öncesi geçen sene 3. lige çıkması ile kazandığı kupasını TFF adına, BASKF(Balıkesir Amatör Klüpler Federasyonu) Başkanı Metin MENGÜÇ verdi.
Maça Bandırmaspor’un vuruşu ile başlandı. Maçın ilk atağında Ali Serin’in uzun ara pasına Onur yetişemedi, kaleci Erdinç çıkarak topu aldı. Dakika 3. Bu dakikalarda Bandırmaspor daha hızlı ve kontrollü . 7. dakikada soldan atağımızda Onur soldan mükemmel ortaladı, Abdullah’ı geçen topu Candaş çaprazda kontrol edip çok sert vurdu. Üst direğe çarpan top auta çıktı.
12. dakikada bu kez sağdan atağımızda Nihat uzun bir orta yaptı. Okan Çebi arka direkte uçarak kafayı vurdu, aut. Bandırmaspor’un baskısını atlatan Göztepe ilk tehlikeli atağını gerçekleştirdi. Sağdan gelişen Göztepe atağında Emir ceza sahasındaki Recep’in önüne nefis bir pas attı, bu topu beklemeyen Recep bu topu ayağının altından kaçırdı. Defansımız bu tehlikeyi uzaklaştırdı.
16. dakikada soldan yapılan serbest atışta kaptan Abdullah topu kafa ile kornere attı. Bu dakikalarda hemen her atağımızda korner kullanmamıza rağmen faydalanamadık.19. dakikada bir Göztepe atağında Feyzullah Oktay’ı ceza sahası hemen önünde düşürdü. Serbest atışı Bulut kullandı, kaleci Cem topu kornere attı. 20, 23 ve 25. dakikalardaki Göztepe ataklarında defansımız atakları başarıyla uzaklaştırdı.
Dk 27 Göztepe’de Yiğit maçın ilk sarı kartını gördü.
Dk. 34 Sağ kanattan gelişen Bandırmaspor atağında Candaş’ın ceza sahasına yaptığı ortada Okan Çebi rakiplerin arasından röveşatayı vurdu. Top kalecinin üzerine gitti.Maçta her iki takımda birbirinin üzerine gol için giderken her iki ekipte önce golü düşünen bir futbol oynadı ama her iki ekipte gol atmayı başaramayınca devre 0 – 0 berabere bitti.
2. YARIHer iki ekipte 2. yarıya aynı kadrolarla çıktı. 2. Yarının ilk tehlikeli atağı konuk Göztepe’den geldi. Maçın 50 dakikasında sol kanattan gelişen Göztepe atağında ceza sahasına atılan top da Emir müsait pozisyonda topu yandan auta attı.
Dk. 53 Ani gelişen Bandırmaspor atağında Onur bir anda ceza sahasına girdi. Üzerine gelen kaleci Erdinç’in üzerinden topu ağlara bırakmak istedi. Ağlara doğru giden topu Evren son anda yetişerek çizgiden topu uzaklaştı.
Rakibine baskıyı arttıran Bandırmaspor aradığı golü 56. dakikada buldu. Sol kanattan gelişen Bandırmaspor atağında ceza sahasına yapılan ortaya Kaptan Abdullah kafayı vurdu. Köşeye doğru giden topa kaleci Erdinç müdahale etmek istedi. Ama çabası golü engellemeye yetmedi 1 – 0
Dk. 60 Göztepe’de Emir ve Oktay oyundan çıktı. Yerlerine Cüneyt ve Mert girdi.
Dk. 64 Göztepe defanstan Bandırmaspor yarı sahasına doğru uzun bir top attı. Sol kanattan Bandırmaspor’da Recep topla buluştu. Rakibine sırtını dönerek topu uzaklaştırmak istedi. Göztepe’den Cüneyt Recep’i arkadan iterek yere indirdi. Herkes’in faul diye durduğu anda yan hakem Oktay Biçer yanlış kararlarına devam ederek faulü vermeyerek oyunu devam ettirdi. Topu alan Cüneyt ceza sahası önüne doğru koşan Berkay’a topu aktardı. Berkay topun gelişine hiç bekletmeden vurdu. Top kalecimiz Cem’in bakışları arasında solundan ağlarımıza gitti. 1 – 1
Golü ağlarında gören Bandırmaspor, tekrar öne geçmek için Göztepe’nin üzerine gitti. Dk. 67 Ceza sahasına gelen topa Ali Serin kafayı vurdu. Köşeye gitmek üzere olan topu kaleci Erdinç son anda kornere attı.
Dk. 70 Bandırmaspor’un Göztepe yarı sahasına doğru havalandırdığı top da Göztepe defansı topu kafa ile kalecisine geri pası verdi. Erdinç kendisine gelen bu topu kontrol etmek isterken bir anda elinden kaçırdı. Topu kovalayan Okan bu hatayı affetmedi. Önüne düşen topu bir anda kalecinin altından Göztepe ağlarına bıraktı. 2 – 1
Bandırmaspor daha golün sevincini yaşamadan kalesinde beraberlik golünü gördü. Dk. 72 Sağ kanttan atak geliştiren Göztepe ceza sahasına yaptığı ortada Kaleci Cem çıkmakta tereddüt etti. Berkay bir anda Recep’in üzerinden kafayı vurdu. 2 – 2
Dk. 75 Bandırmaspor’da Recep oyundan çıktı. Erdal yerine girdi.
Dk. 76 Göztepe’de Mert Sarı kart gördü.
Dk. 79 Bandırmaspor’da Nihat oyundan çıktı. Yerine Bülent girdi.Bandırmaspor tekrar öne geçmek için Göztepe’nin üzerine gitmeye devam ederken ani gelişen Bandırmaspor atağında Mert, Erdal’ı arkadan indirince 2. sarı karttan Kırmızı kartı görerek oyundan atıldı.Artık Bandırmaspor oyunu Göztepe yarı sahasına iyice yıktı. Göztepe’de 2 golün sahibi Berkay oyundan çıktı. Yerine Melih oyuna girdi.
Dk. 85 Bandırmaspor’da Candaş oyundan çıktı. Yerine Ali Kafadar girdi.Ali Serin sağ kanattan ceza sahasına girdi. İçeri doğru kestiği topu Evren Abdullah’dan evvel kafayı vurarak topu kornere attı.
Maça 4 dk. uzatma verildi. Bandırmaspor bu dakikadan sonra Göztepe ceza sahasına şişirdiği toplarda aradığı golü bulamayınca maç 2-2 berabere bitti.
Maç sonrasında Bandırmaspor ve Göztepe taraftarları bir birleri lehine tezahürat yaparak dostluk gösterisi yaparken, Bandırmaspor taraftarları ile Göztepe taraftarları birbirlerine forma ve atkı hediye ettiler.İLKHABER
Devamını okuyun...>>

Bandırma'da Ro Ro Felaketi !!!!


Bandırma’da Kırmızı mendireğin 300 metre açığında İstanbula gitmek üzere yola çıkan Hayat-M isimli roro gemisi yüküyle ve içindeki insanlarla birlikte bu gece 12 sularında battı. Geminin yük kayması sebebiyle battığı bildirildi. Şu saatlerde panik ve kurtarma çalışması var. Vali Hatipoğlu en az 30 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.73 araç 31 personel bulunan gemide 106 yolcu olduğu öğrenildi.Bölgedeki tekneler ve insanlar gemiden atlayan mürettebat ve yolcuları kurtarmak için seferber olurken, olay yerine çok sayıda kurtarma ve sağlık ekibi gönderildi.Ölen ve çok sayıda yaralananlar var.
Bandırma Kaymakamı Salih Keser ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını kaydetti.Gemiyi çıkartan romörkör halat bıraktıktan sonra aniden yan yatan geminin içinde araçlar sıkışınca çoğu şöför araçlardan çıkamadı.Kamyonların büyük çoğunluğunun Bigadiçli olduğu öğrenildi.
PANİK ÇIKTI, DENİZE DÖKÜLDÜLER
Gemideki araç şoförleri ve yolcular bir anda neye uğradıklarını şaşırırken, bazı kamyon şoförleri saat 23.16′da, jandarmanın 156 İmdat telefonunu arayıp yardım istedi. Kaptan Mithat Altın ve mürettebat yolculara sakin olmaları çağrısında bulunurken, gemi su almaya başladı ve panik çıktı.
Can yeleği arayan yolculardan bulanlar, gece karanlığında denize atlayıp sahile doğru yüzmeye başladı. Birçok yolcu da kamyonların üzerine ve geminin en yüksek bölümlerine tırmanmaya başladı.
Jandarmaya yapılan ihbardan 10 dakika sonra geminin bulunduğu bölgeye ulaşan Sahil Güvenlik ekibi henüz sulara tamamen gömülmeyen gemide tahliye çalışması başlattı. Limandan olay yerine bot gönderildi. Bazı yolcular Sahil Güvenlik botları ve limandan gönderilen bota alındı. Ancak, henüz tahliye tamamlanmadan ‘Hayat- N’ Ro- Ro gemisi 20 dakika içinde battı.
Batan Ro- Ro gemisinden atlayıp yüzenler ile tahliye ekiplerinin botlara aldığı toplam 76 kişi sahile ulaşmayı başarırken, ilk belirlemelere göre 25 kişi de gece karanlığında Marmara Denizi’nin sularında kayboldu.
SEFERLER İPTAL EDİLDİ
İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO), bugün yapılması gereken İstanbul Yenikapı-Bandırma arasındaki hızlı feribot seferlerini iptal etti.
İDO’dan alınan bilgiye göre, Yenikapı-Bandırma 07.00 ve Bandırma-Yenikapı 21.30 feribot seferleri ile Bandırma-Yenikapı arasındaki 07.30 deniz otobüsü seferi iptal edildi.
HASTANELER YARALI DOLDU
Sahile yaralı çıkarılanlardan durumu ağır olan Balıkesir’in Sındırgı İlçesi’nden kamyon şoförü Özer Erdoğan, doktorların tüm çabasına karşın yaşamını yitirirken, 34 kişi de Bandırma ve Bursa’daki hastanelerde tedaviye alındı. Yaralıların adları ve tedavi gördükleri hastaneler şöyle:
Mustafa Güven Karahan Devlet Hastanesi: Ahmet Yılmaz, Kemalettin İşçioğlu, İlhan Aktaş, Cevat Şahin, Berkan Uysal, Muhlis Gören, Murat Mutluoğlu, Recep Özkaynak, Battal Kocakaya, Mustafa Zeybek, Mustafa Seçik, Emin Demir, Metin Yatıkçı, İlyas Semir, Ali Yurduseven, Mehmet Kestane, Eren Damar, Orhan Sarıaydın, Enes Selim Dörterler, Cengiz Çakır.
Kapıdağ Devlet Hastanesi: Abdurrahman Ayday, Ahmet Ayday, Zeki Ayday, Necdet Sevik, Hüseyin Arıkan, Bülent Bingöllü, Muammer Eroğlu, Erkan Damar, M. Ali Çakıroğlu, Ufuk Bitiş.
Özel Bandırma Hastanesi: Mehmet Aksu, Hüseyin İncereis, Sedat Özmen.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi: Mustafa Bıyıklı.
SAĞ KURTARILANLARIN İSİMLERİ
Bandırma Limanı açığında gece karanlığında sulara gömülen ‘Hayat N’ Ro- Ro gemisinden yara almadan kurtulan 42 kişiden bazıları yüzerek sahile ulaştı ve bunların 11′inin kimlikleri saptanamadı. Kurtulanlardan kimlikleri saptanan 31′inin adları şöyle:
Özen Erdoğan, Mitat Altın, Uğur Kalkavan, İbrahim Akçay, İbrahim Savaş, Ahmet Turan, Rafet Bala, Melih Erim, Esin Kasatura, İsmail Gün, Burak Hut, Erkan Çoban, Kenan Baydar, Bülent Basar, Can Güç, Yıldırım Selçuk Elveren, Halil Kızmaz, Naci Yavuz, Nurettin Çiçek, Mustafa Şekerci, Erol Solak, Süleyman Gürcan, Bircan Karaman, Soner Borzan, Hikmet Çiçek, Nejat Albayrak, Mehmet Akif Paçaman, Turhan Kuru, Özcan Binici, Erkan Uysal ve Halil İbrahim Değerli.
ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI
Bandırma Limanı açığında ‘Hayat- N’ Ro- Ro gemisinin battığı bölgede gece boyu arama kurtarma çalışmaları yapıldı ve kayıplara ulaşılmaya çalışıldı. Geminin 20-30 metre derinlikteki bölgede battığı sanılıyor.
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait 4 bot ve 1 vinçli arama- kurtarma gemisi, Balıkesir Sivil Savunma Müdürlüğü’ne ait 2 araç ile 5 dalgıç, Bursa Sivil Savunma Müdürlüğü’ne ait bir ekip arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait iki helikopter de gece boyu bölgede uçarak, projektörlerle deniz yüzeyini aydınlatıp kayıpları aradı.
Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Deniz Kuvvetleri’nin Erdek Filo Komutanlığı’na bağlı ‘TCG Amasra’ mayın tarama gemisi gece geldiği Bandırma Limanı’ndan sabahın ilk ışıklarıyla birlikte geminin battığı yere hareket etti. 14′i ordu mensubu 30 kadar balık adam da sabahın ilk ışıklarıyla geminin battığı bölgede dalışa başladı. Bu arada geminin bağlı olduğu şirketten alınan ‘Hayat N’ Ro- Ro gemisinin krokisi çalışmaları kolaylaştırmak için dalgıçlara verildi.
Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, geminin battığı bölgede sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kurtarma çalışmalarına hız verildiğini söyledi.
KAPTAN GÖZALTINDA
Olaydan sonra kurtarılalar arasında bulunan ‘Hayat N’ Ro Ro gemisinin kaptanı Mithat Altın ile mürettebattan bir kişi gözaltına alındı. Kaptan Altın ilk ifadesinde, geminin yük kayması sonucu yan yatmaya başladığını, kendisinin ve mürettebatın tüm çabalarına karşın kurtarmayı başaramadıklarını söyledi.
İstanbullines Şirketi yetkilileri, Bandırma Limanı çıkışında batan 118 metre boyundaki ‘Hayat N’ adlı Ro- Ro gemisinin iskele tarafından yan yatarak battığını açıkladı. Şirket yetkilileri, geminin batma nedeninin saptanması için teknik çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Bu arada batan gemide kaybolanların bazılarının, araçlarında uyuyan kamyon şoförleri olduğu belirtildi. Ro- Ro gemileri ve feribotlarda şoförlerin araçlarında değil yolcu salonunda seyahat etmesi gerektiği, ancak çoğu zaman bu kurala uyulmadığına dikkat çekildi.
‘Gemi yan yatınca binmedim’
Bandırma Limanı’ndan gemiye son anda binmekten vazgeçen Abdullah Demir ise ilginç bir iddiada bulundu: “Limanda yükleme yapılırken geminin yan yattığını görünce korkarak binmedim. Kamyonların çoğu ağır tonajlıydı. Bunlar karayoluna, ceza yememek için çıkmıyorlar.”
Gemiye kamyonuyla binip kurtulan yolculardan biri ise gemi işletmecilerinin daha fazla para toplayabilmek için gemiyi taşıma kapasitesinden fazla tıka basa doldurduğunu ileri sürdü.
KURTULANLAR ANLATIYOR
Gemi önce sağa sonra sola yattı
Bandırma’da batan gemiden kurtulan kamyon şoförü Güven Karahan, Devlet Hastanesi acil servisinde dehşet dolu dakikaları anlattı: “Bandırma’daki Etibor tesislerinden İstanbul’a kamyonla maden taşıyordum. Gemi hareket edince yemeğe oturduk. Bu sırada gemi önce sağa yattı, ardından sola doğru batmaya başladı. Şans eseri kurtulduk, Allah yüzümüze baktı” dedi.
Deprem gibi bir şey oldu
Elleri titreyerek yaşadıklarını anlatan kamyon şoförü Battal Kocakaya ise “Yemek masasına oturmuştuk. Bir anda deprem gibi bir şey oldu. Herkes çığlık atarak kaçmaya başladı. Can pazarını yaşarken Sahil Güvenlik ekipleri bizi kurtardı. Aynı firmadan 4 kişiydik biz kurtulduk ama diğerleri hakkında bilgim yok” diye konuştu.

İLKHABER

Devamını okuyun...>>

Bandrmaspor Kazandı


Bandırmaspor, 2008 – 2009 sezonunun ilk maçında Torbalıspor’u deplasmanda 1–0 yenerek lige 3 puan ile başladı. İzmir’in ilçesi olan Torbalı 7 Eylül Stadında oynanan bu maç inanılmaz sıcak bir havada oynanırken, bırakın futbol oynamayı nefes almanın bile zor olduğu bir havada oynayan futbolcularımız, bu zorlu deplasmandan 3 puanla dönmesini bildiler.
Bandırmaspor, 2008 – 2009 sezonunun ilk maçında Torbalıspor’u deplasmanda 1–0 yenerek lige 3 puan ile başladı. İzmir’in ilçesi olan Torbalı 7 Eylül Stadında oynanan bu maç inanılmaz sıcak bir havada oynanırken, bırakın futbol oynamayı nefes almanın bile zor olduğu bir havada oynayan futbolcularımız, bu zorlu deplasmandan 3 puanla dönmesini bildiler.
İnanılmaz bir sıcak ile birlikte Torbalı 7 Eylül Stadının zemininde berbat bir durumda olması, bu maçın zor geçeceğinin habercisiydi. Birde maçta Torbalıspor taraftarları ile birlikte Torbalıspor’lu futbolcuların Fair-Play dışı hareketleri eklenince Bandırmaspor için inanılmaz zor bir maç oldu.
Maç sırasında ve maç sonrasında Bandırmaspor taraftarlarına yönelik inanılmaz kötü bir tutum sergileyen Torbalıspor taraftarları, özellikle maç sonrasında Polis barikatını aşarak Bandırmaspor taraftarlarını üzerine bırakın Taş, Para, Şişe gibi şeyleri atmanın yanında Şeref tribününde bulunan sandalyeleri bile attılar. Özellikle boynunda Akredite kartları bulunan (Maçta görevli veya yönetici kimliği) şahısların olayları körükleyen kişiler olmasıydı. Torbalıspor Kulüp Başkanı maç sonrasında tereyağından kıl çeker gibi birde utanmadan kendini haklı gösterircesine koridorlarda bağıra bağıra dolaşarak Kulüp Yöneticilerimize saldırmaya çalıştı.
Stat da 1 saate yakın mahsur kalan futbolcularımız ve taraftarlarımız güvenliğin tam olarak sağlanmasında sonra şehirden çıkartıldı. Taraftarlarımızı taşıyan Otobüsler Torbalı çıkışından otobana çıkartılamayarak Selçuk’a doğru yönlendirildiler. 35 km. Aydın’a doğru ileri giden Otobüsler paralı otobana girerek tekrar İzmir istikametine döndüler.
Bandırmaspor’u bu maçta yalnız bırakmayanlar arasında tanıdık simalarda vardı. Geçen sezon Bandırmaspor’da Teknik Direktörlük görevinde bulunan Sabahattin İspirli’de tribünlerdeki yerini aldı.
Maç öncesi görüştüğümüz futbolcularımız, bu maçtan 3 puan alacaklarının sözünü verirken maç sonrasında verdikleri bu sözün yerine getirmenin gururu ile kazanmanın sevincini önce onları bu maçta yalnız bırakmayan taraftarlarıyla paylaştılar.
Maç sonrasında sevinçlerine ortak olduğumuz futbolcular, bu inanılmaz atmosferden 3 puan çıkarttıkları için çok sevinçli olduklarını söylerken, belki çok iyi bir futbol oynamamış olabiliriz ama bu sıcağa ve kötü saha şartlarında mükemmel bir mücadele örneği gösterdiklerini, maçı kazanmak için tüm güçlerini ortaya koyduklarını söylediler.
Maçın tek golüne imza atan Kaptan Abdullah, ‘’ Tüm arkadaşlarımı gösterdikleri mücadeleden ötürü tebrik ediyorum. Golü benim atmam o kadar önemli değil önemli olan bu maçtan 3 puan alarak lige iyi bir başlangıç yapmaktı bunu başardık. Saha ve hava şartları maçı daha da zor bir duruma getirdi. Nefes almanın zor olduğu bir sıcak altında, bozuk bir zeminde elimizden geleni yaptık. Maç sonrası çıkan olayları tasvip etmiyoruz. Tüm taraftarlarımıza geçmiş olsun, duyduğumuza göre bazı yaralanalar olmuş, maç içersinde Torbalıspor’lu futbolcuların fair-play dışı hareketleri ile karşılaştık. Ziya arkadaşımız yerde nefes almakta zorlanarak yatarken, tedavisi için topu taça atığımızda taç atışını hemen kullanıp kalemize gol atmaya çalıştılar. Olsun bu zorluklar içersinde bu maçı kazanmak daha iyi oldu. Şimdi önümüzdeki Göztepe maçına bakıyoruz. Her geçen gün daha iyi olacağız. Bu ilk maçımızdı. Üst düzey bir futbol oynamamız beklenemezdi. Ayrıca bizi buraya gelerek maçın son saniyesine kadar destekleyen taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Onların desteği de bize itici güç oldu. Bizi her maçta yalnız bırakmayacaklarını biliyoruz. Onlara Şampiyonluk hediye etme amacındayız.’’ Dedi.
Maç sonrasında görüşlerini aldığımız Bandırmaspor Teknik Direktörü Mustafa Serin, oyundan çok alınan 3 puandan memnun olduğunu, futbolcularının ayaklarından çok yürekleriyle oynadığını söyledi. Sıcak havanın ve kötü zeminin oyuncularını çok fazla etkilediğini, yeni bir takım olmalarına rağmen alınan 3 puandan memnun olduğunu da sözlerine ekledi. Bazı oyuncularının performansından memnun olmadığını söyleyen tecrübeli çalıştırıcı şimdiki hedeflerinin Pazar günkü Göztepe maçı olduğunu söyledi.

Devamını okuyun...>>

Kurtuluşun 86. Yıldönümü Kutlanacak

17 Eylül, Bandırmanın işgalden kurtuluşunun 86. yıldönümüm münasebetiyle, ilçemizde bir kutlama programı yapılacak. Program kapsamında 17 Eylül 2008 Çarşamba günü saat 8;45 ‘te Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirilecek, saat 9:00’da Kaymakam Salih Keser, Makamı’nda kutlamaları kabul edecek, kutlama ve şükran ziyaretleri, saat 9.30’da Ordu Evinde devam edecek. Ardından saat 10:00’da Cumhuriyet Caddesindeki tören alanında yapılacak törenin ardından, kutlama programı Ayyıldız Tepe’de devam edecek. Burada yapılacak törenin ardından Şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim ve dua okunacak.

16 Eylül Çarşamba günü saat 16’da ise (ikindi namazından önce) Aziz şehitlerimiz için Haydar Çavuş camiinde mevlit okunacaktır. Tüm halkımız davetlidir.
Devamını okuyun...>>

Eğitim-Kültür Kurumları Telefon Numaraları

İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ 714 35 75
MESLEK YÜKSEK OKULU 721 06 10
SAĞLIK YÜKSEK OKULU 714 29 59
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 714 83 67
KÜTÜPHANE 718 84 44
HALK EĞİTİM MERKEZİ 718 25 46
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ 721 01 59
ÖĞRETMENEVİ 714 83 77
SİNEMA 718 65 77
KÜLTÜR EĞİTİM VAKFI 714 97 00
GENÇLİK-SPOR KÜLTÜR VAKFI 713 37 92
ANADOLU İMAM HATİP VE İMAM HATİP LİSESİ 721 05 80
ANADOLU LİSESİ 721 46 70
ANADOLU MESLEK VE MESLEK LİSESİ 718 10 14
ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ 721 18 17
ANADOLU TİCARET VE TİCARET MESLEK LİSESİ 718 34 13
İ.M.K.B. ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 721 31 42
KEMAL PİRECİ LİSESİ 714 68 38
KEV ÖZEL LİSESİ 714 97 00
RECEP GENCER ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 727 13 17
ŞEHİT MEHMET GÖNENÇ LİSESİ 714 44 40
TEKNİK LİSE VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 718 10 29
AHMET OBALI İLKÖĞRETİM OKULU 738 06 30
ALİ FAHRİ İŞERİ İLKÖĞRETİM OKULU 721 18 40
ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 718 57 57
BANDIRMA İLKÖĞRETİM OKULU 718 34 05
CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU 718 88 70
ESNAF KEFALET KOOP.İLKÖĞRETİM OKULU 715 55 12
ETİ HOLDİNG İLKÖĞRETİM OKULU 715 37 70
EVYAPAN İLKÖĞRETİM OKULU 718 22 51
FATİH İLKÖĞRETİM OKULU 718 16 96
HÜRRİYET İLKÖĞRETİM OKULU 718 29 40
KAYACIK İLKÖĞRETİM OKULU 721 45 07
KEV ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU 714 97 00
MARMARA İLKÖĞRETİM OKULU 718 33 23
ONYEDİ EYLÜL İLKÖĞRETİM OKULU 718 34 16
ÖZEL ZÜMRÜT İLKÖĞRETİM OKULU 712 58 68
SÜLEYMAN ŞEKER İLKÖĞRETİM OKULU 714 63 66
ŞEHİT BEDİR KARABIYIK İLKÖĞRETİM OKULU 721 10 50
ŞEHİT SÜLEYMAN BEY İLKÖĞRETİM OKULU 715 49 91
TİCARET BORSASI İLKÖĞRETİM OKULU 731 11 73
TİCARET ODASI İLKÖĞRETİM OKULU 738 14 12
VECİHİBEY İLKÖĞRETİM OKULU 714 39 65
YAMAN EGELİ İLKÖĞRETİM OKULU 718 34 27
YÜZÜNCÜYIL İLKÖĞRETİM OKULU 721 43 50
ZÜBEYDE HANIM İLKÖĞRETİM OKULU 718 33 83

Devamını okuyun...>>

Resmi Kurumların Telefon Numaraları

ADLİYE SARAYI 721 13 00
ASKERLİK ŞUBESİ 713 09 77
BELEDİYE BAŞKANLIĞI 714 25 00
BÖLGE TRAFİK 721 39 49
CEZAEVİ MÜDÜRLÜĞÜ 733 83 70
ÇOCUK YUVASI 718 25 06
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 713 31 70
ETİ MADENCİLİK BANDIRMA İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ 721 31 00
GAR MÜDÜRLÜĞÜ 715 30 50
GENÇLİK SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ 721 47 82
GÜMRÜK MUHAFAZA MÜDÜRLÜĞÜ 713 74 30
GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ 713 28 26
GÜVEN KARAHAN DEVLET HASTANESİ 714 27 80
HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 718 25 46
HALK KÜTÜPHANESİ MÜDÜRLÜĞÜ 718 84 44
HAVA ÜSSÜ 713 38 30
İ.İ.B.F. DEKANLIĞI 714 35 75
JANDARMA KOMUTANLIĞI 713 36 13
KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜ 713 30 44
KAPIDAĞ DEVLET HASTANESİ 714 53 00
KAYMAKAMLIK 714 65 65
KIZILAY 714 76 62
KIZILAY TIP MERKEZİ 715 06 55
KUŞCENNETİ MİLLİ PARK ŞEFLİĞİ 721 29 11
KUŞCENNETİ MİLLİ PARKI 735 54 22
LİMAN BAŞKANLIĞI 714 94 50
LİMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ 713 49 66
MAL MÜDÜRLÜĞÜ 715 59 01
MARMARA HAYVANCILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ 738 00 80
MERKEZ KOMUTANLİĞI 714 53 51
MESLEK YÜKSEK OKULU 721 06 10
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 721 01 59
METEOROLOJİ MEYDAN İSTASYONU 713 27 37
METEOROLOJİ MÜDÜRLÜĞÜ 721 08 50
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 714 83 67
MÜFTÜLÜK 718 38 97
MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ 714 82 71
NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ 715 61 00
ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ 721 24 60
ÖZEL İDARE MÜDÜRLÜĞÜ 714 81 28
PTT MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ 713 44 45
SAĞLIK GRUP BAŞKANLİĞI 715 43 09
SAĞLIK YÜKSEKOKULU 714 29 59
SİVİL SAVUNMA MÜDÜRLÜĞÜ 714 15 12
SOSYAL HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ 715 12 04
SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI 713 57 55
TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜ 713 30 41
TARIM İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ 718 10 24
TEDAŞ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ 715 93 40
TELEKOM MÜDÜRLÜĞÜ 555 35 00
TİCARET BORSASI 733 84 65
TİCARET ODASI 715 18 00
TÜRKİYE İŞ KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ 715 19 10
VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ 714 13 23
ZİRAAT ODASI 718 28 12

Devamını okuyun...>>

Bandırma Muhtarlıkları Telefon Numaraları

100.YIL MAHALLESİ MUHTARI: 721 48 32
17 EYLÜL MAHALLESİ MUHTARI: 712 46 06
600 EVLER MAHALLESİ MUHTARI: 721 10 70
AYYILDIZTEPE MAHALLESİ MUHTARI: 738 01 09
BENTBAŞI MAHALLESİ MUHTARI: 718 56 29
ÇALIŞKANLAR MAHALLESİ MUHTARI: 738 11 44
ÇINARLI MAHALLESİ MUHTARI: 718 47 92
DERE MAHALLESİ MUHTARI: 714 91 31
GÜNAYDIN MAHALLESİ MUHTARI: 713 45 56
HACIYUSUF MAHALLESİ MUHTARI: 713 26 00
HAYDARÇAVUŞ MAHALLESİ MUHTARI: 718 19 76
İHSANİYE MAHALLESİ MUHTARI: 718 29 42
KAYACIK MAHALLESİ MUHTARI: 721 34 38
LEVENT MAHALLESİ MUHTARI: 731 03 05
PAŞABAYIR MAHALLESİ MUHTARI: 714 42 00
PAŞAKENT MAHALLESİ MUHTARI: 714 04 34
PAŞAKONAK MAHALLESİ MUHTARI: 718 65 65
PAŞAMESCİT MAHALLESİ MUHTARI: 718 36 13
SUNULLAH MAHALLESİ MUHTARI: 714 87 48
YENİ MAHALLE MUHTARI: 738 09 33
Devamını okuyun...>>

Bandırma Sağlık Kurumları Telefonları

DR. M.GÜVEN KARAHAN DEVLET HASTANESİ: 714 27 80
KAPIDAĞ DEVLET HASTANESİ: 714 53 00
ÖZEL HASTANE: 714 66 68
ANA ÇOCUK SAĞLIĞI VE AİLE PLANLAMASI MERKEZİ: 718 38 89
VEREM SAVAŞ DİSPANSERİ: 718 33 69
1 NOLU SAĞLIK OCAĞI (GÜNAYDIN MAHALLESİ): 718 10 12
2 NOLU SAĞLIK OCAĞI (HAYDARÇAVUŞ MAHALLESİ): 712 58 20
3 NOLU SAĞLIK OCAĞI (ALTIYÜZEVLER MAHALLESİ): 721 46 60
4 NOLU SAĞLIK OCAĞI (LEVENT MAHALLESİ): 731 04 30
5 NOLU SAĞLIK OCAĞI (100. YIL MAHALLESİ): 721 32 22
6 NOLU SAĞLIK OCAĞI (AYYILDIZTEPE MAHALLESİ): 738 14 10
7 NOLU SAĞLIK OCAĞI (PAŞABAYIR MAHALLESİ): 714 32 28
8 NOLU SAĞLIK OCAĞI (17 EYLÜL MAHALLESİ): 714 73 05
KIZILAY TIP MERKEZİ: 715 06 55
MARMARA MERKEZ POLİKLİNİĞİ: 715 38 00
Devamını okuyun...>>

Bandırmaspor Torbalıspor Deplasmanında

Pazar günü 2008 – 2009 sezonunun ilk maçı için Torbalı’da olacağız. Bordo – Beyaz’lı temsilcimiz 3 sezon Amatör Küme’de oynadıktan sonra 7 Eylül Pazar günü saat:16.00’da profesyonel olarak bir maça çıkacak.Bandırmaspor yönetiminin bu takımı başarıya taşımak için nasıl çalıştığını en iyi bilenlerdenim.
Sezonun ilk çalışmasından bu yana hemen hemen tüm idmanları ve hazırlık maçlarını izledim. Öncelikle Mustafa Serin, Fahrettin Sayhan ve Tahir Aksoy’dan kurulu teknik heyetimize güvenimiz sonsuz. Mustafa Hocanın yeşil sahalardaki 30 yıllık tecrübesi Fahrettin ve Tarık Hoca’nın çalışkanlıkları ve disiplinleri ile birleşince çok işi bir teknik heyet oluştu. Bunu sürekli idmanları izleyen biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim.
Bu üçlünün saha dışında futbolcularıyla olan diyaloglarını da bildiğimden bu üçlüye inanıyor, güveniyorum.Bandırmaspor yeni sezona 26 futbolcu ile başlıyor. Sayı olarak fazla gibi dursa da 36 haftalık maraton için bu kadro bizce uygun. Geçen sezondan kalan oyuncularımız Feyz, Ali, Aşkın ve Nazım’a bu sezon Hakan ve Tanju’da katıldı. Bu ev sahibi futbolcularımız gelecek sezonun yatırımı olacaklar.
Bu sezon başı kadroya baktığımızda kalede önemli bir sorun yaşamayacağımızı söyleyebilirim. Ufuk, Cem ve Genç Yasin ile hocaları Tahir Aksoy’a on üzerinden on veriyorum. Defans oyuncularımızda ligin en az gol yiyen defansı olmaya namzet. Aşkın, Nihat, Bülent, Feyz, Mert, Ziya, A.Kadir, Recep’ten oluşan bu blok takımın güvenilir kısmı. Orta sahadaki oyuncu sayısı hayli fazla. Ön liberoda İnan ve genç Tanju görülüyor.
Sol kanatta Erdal ve Onur sağda da Candaş, Şahin, Ali Kafadar ve Genç Nazım var. Buradaki yorumum daha basit formda olan oynar. Ortadaki diğer isimler Samet, Ali Serin, Mustafa gibi önemli seçenekler var.
Hücumda da alternatif çok görünüyor. Gençler Halil ve Hakan ile Kaptan Abdullah’la beraber son transfer Okan Çebi var Bu 26 oyuncudan iyi 11 çıkarmak Mustafa Hoca’nın görevi. Şu anda ideal bir 11 yapmak mümkün değil tabii. Sakatlıklar ve formsuz oyuncular takıma tam olarak katıldığında sahaya bomba gibi bir Ban-Ban çıkacaktır.
Şimdiki hedef Torbalı deplasmanından 3 puan ile dönmek. Mustafa Hoca’nın nasıl bir 11 çıkaracağını kestirmek tabii ki mümkün değil ama en ideal takımı sahaya süreceğinden ben eminim. Bu zorlu Torbalı deplasmanından yenilmeden dönmek gelecek Göztepe maçı için büyük moral olacaktır.
Ben teknik heyetimize ve futbolcularımıza güveniyorum. Benim düşüncem bu maçtan güzel bir oyun ve 3 puan ile döneceğimiz yönünde.

Devamını okuyun...>>

Muhtar Evleri Geliyor!!


Belediyemiz tarafından üç mahallede yaptırılacak olan “ Muhtar evleri” nin yapımına başlandı. Levent Mahallesi, 100 Yıl. Mahallesi ve Sunullah Mahallerinde ahşap olarak inşa edilecek olan muhtar evlerinin yaklaşık 90 bin YTL’ye mal olması bekleniyor.
Öncelikle Levent Mahallesi’nde başlatılan muhtar evinin dış kaplaması devam ediyor. Muhtar evinin inşaat çalışmalarını denetlemeye giden Belediye Başkanımız Recep Eraydın, muhtar evlerinin yapımının en kısa zamanda bitirilerek su ve elektriğinin bağlanacağını açıkladı.


Devamını okuyun...>>

Sahile Buz Pisti


Bandırma’yı her alanda gelişmiş ve özel bir kent haline getirmeye yönelik olarak belediyenin çalışmaları her alanda devam ediyor.

Bandırma’yı yenileme çalışmalarının en önemli adımlarından biri olan Sahil Bandı projesi de hızla ilerliyor. İDO Önü, Cumhuriyet Meydanı, Adnan Menderes Meydanı ve Balıkhane bölgesinde tamamlanan çalışmalardan sonra, projenin bir diğer adımı olan Mendirek ile Balıkçı barınağı arasında kalan bölüm de yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Granit döşeme çalışmaları süren bölgede, Bandırma pek çok ilkle tanışacak.

Bu ilklerden bir tanesi de buz pateni pisti. Sahil Bandı’nın yeni etabında, eski Kaymakamlık lojmanının olduğu bölgede yapılacak sentetik buz pateni pisti ile, kentimizde buz pateni meraklılarına güzel bir tesis kazandırılacak. 450 metrekarelik bir alana kurulacak sentetik buz pateni tesislerinde, 19,5 X 7 metre ölçülerinde buz pisti, izleyici oturma alanları, paten dolapları yer alacak.İhalesi yapılan sentetik buz pateni pisti, önümüzdeki bahar aylarından itibaren halkımızın hizmetine sunulacak.
SENTETİK BUZ NEDİR?

Sentetik buz, buzun sadece kayganlık özelliğini almıştır, soğuk değildir, herhangi bir soğutma sistemine ihtiyaç duymayacak bir materyalden üretilmiştir. Tıpkı bugün futbol sahalarında gerçek çim yerine kullanılan sentetik çimen gibi yapay olarak üretilir, doğal hissiyat sağlar.Buz Pistlerinde yapılan aktivitelerin tümü,sentetik buz üzerinde de gerçekleştirilebilmektedir.

Devamını okuyun...>>

Bandırma Denince Akla Gelen:Bandırma Vapuru

Vapurun Tarihi

Gemi 1878 yılında İskoçya 'nın Glasgow kentinde Mac. Intyre Paisley - Huston and Cardett tersanesinde 21 sıra numarası ile 279 grostonluk yolcu ve yük vapuru olarak inşa edilmiştir.Geminin ilk sahibi Dussey and Robinson şirketi gemiyi Torocaderto adı altında 5 yıl çalıştırdı.1883 yılında Yunanistan 'daki H. Psicha Preus Firmasına satıldı.Kymi adını alarak, geminin Londra'da olan kaydı Pire Limanına alınmıştır.1890 yılında H. Psicha Preus firması gemiyi başka bir Yunanlı firma olan Cap. Andereadis firmasına satmış , 12 Aralık 1891 tarihinde kaza sonucu batmış, aynı yıl içersinde yüzdürülüp Kıymı adı ile İstanbul Rama Derasimo firmasına satılarak İstanbul Limanına kayıt edilmiştir.
1894 yılında o zamanki Deniz Yolları İşletmesi anlamına gelen İdare-i Mahsusa'ya nakledilmiş ve Türk bayrağı çekilerek, adı Panderma olarak değiştirilmiştir.Marmara Denizi kıyılarında, Tekirdağ , Mürefte, Şarköy , Karabiga , Erdek arasında yük ve yolcu seferleri yapmıştır.İdare-i Mahsusanın statü değiştirerek 28 Ekim 1910 yılında Osmanlı Seyrüsefain İdaresi (Osmanlı Denizcilik İşletmesi) olunca geminin adı Bandırma olarak değiştirilerek posta vapuru haline getirilmiştir.
19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk ve Silah Arkadaşlarını Samsun 'a getirdikten sonra yine posta hizmetlerine devam etmiştir.1924 yılında Türkiye Seyrüsefain İdaresi tarafından hizmet dışı bırakılmıştır.1925 yılında gemi Bozmacı İlhami isimli Türk armatöre satılmış, ve aynı armatör tarafından 4 ay içinde hurda olarak parçalanmıştır.

Vapurun Kronolojisi

 • 1878 SS Torocarderto, İngiltere,Dussey and Robinson
 • 1883 SS Kymi, Yunanistan, H. Psicha Preus
 • 1890 SS Kymi, Yunanistan, Cap. Andreadis
 • 1894 Panderma, Osmanlı İmparatorluğu, İdare-i Mahsusa
 • 1910 Bandırma, Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı Seyrüsefain İdaresi
 • 1919 M.Kemal Paşa ve silah arkadaşlarını Samsun'a getirdi
 • 1924 hizmet dışı
 • 1925 parçalandı
 • 2001 yeniden inşaası
 • 2003 Bandırma Vapuru Müzesi olarak açıldı

Devamını okuyun...>>

Bandırma Denince Akla Gelen: Edincik

Edincik Balıkesir'in Bandırma ilçesi'ne bağlı yaklaşık 6.000 nüfus barındıran ve nüfusu bütün sayımlarda (1950'lerden sonra) hemen hemen aynı çıkan bir beldedir. Edincik, Bandırma'dan daha köklü bir yerleşim birimidir.
Bandırma'ya 8 km uzaklıkta ve kentin batısında yer alır.Eskiden Çanakkle-Bandırma-Bursa yolu üzerinde olduğu için ticaret canlıydı. Fakat daha sonra yapılan yeni ve genişletilmiş yol beldenin 2 km güneyinden geçtiğinden ticaret eskisi kadar canlı değildir. Önceden üzüm bağlarıyla ünlü olan beldede günümüzde zeytincilik yoğun olarak yapılmaktadır. Ayrıca tavukçuluk da son zamanlarda durağanlaşsa da önemli bir geçim kaynağıdır. Erdek'e 12 km, Bandırma'ya 8 km, Gönen'e 30 km uzaklıkta ve Balıkesir ilinin en büyük ve en hareketli bucaklarınden biridir.
İlçe olmasına dair yasa tasarısı bulunmaktadır.

YIL NÜFUS

 • 1965: 5200
 • 1980: 5100
 • 1990: 5400
 • 1997: 6100
 • 2000: 5100
 • 2007: 5200

Devamını okuyun...>>

Bandırma Belediyesi İletişim

Belediye Başkanlığı

Tel:(0.266) 714 27 27
Fax:(0.266) 714 60 55
--------------------
Santral

Tel: (0.266) 714 25 00-08
--------------------
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Tel: (0.266) 714 68 67
Fax: (0.266) 714 68 69
--------------------
Beyaz Masa

Tel: (0.266) 713 33 33
Devamını okuyun...>>

Bandırma Haritası


Daha Büyük Haritayı Görüntüle
Devamını okuyun...>>

TFF 3.Lig İlk Yarı Fikstürü

Devamını okuyun...>>

Cin Çukuru ProjesiBandırma’da yaklaşık 15 yıldır başlatılamayan “ Cin Çukuru Projesi” yaşama geçirilecek. Belediye Başkanı Recep Eraydın, İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Odası’ndan gelecek teknik elemanların da desteğiyle söz konusu projenin yeniden hazırlanacağını vurgulayarak, şu bilgiyi verdi:
“Bu bölgeyi yalnız bir alışveriş merkezi olarak değil, bir ‘YAŞAM MERKEZİ’ şeklinde düşünüyoruz. Bölgede bulunan eski hal binasını da yıkarak, bu bölgenin üstünü otopark yapacağız. Burada spor alanları da yer alacak. Bandırma’nın bağrında yıllardır bir kara delik gibi duran Cin Çukuru Bölgesi’ni, kentimize yakışır duruma getireceğiz.”

Devamını okuyun...>>

Yat Limanı Projesi

Belediyemiz; Yat Limanı, kara ve deniz yatırımları için 33.880 YTL harcayacak.
400 yatın barınacağı marina yat limanın, “Livatya” mevkiindeki balıkçı barınağı için ayrılan yere yapılacağını, balıkçı barınağının ise limanın sağındaki boş alana, 8 milyon YTL harcanarak ihale yoluyla,” yap-işlet-devret” modeliyle yaptırılacağını açıklayan Belediye Başkanımız Recep Eraydın; ayrıca “ Livatya” mevkiine, 5 katlı, 200 odadan oluşan, 10,5 milyon YTL harcanarak, 5 yıldızlı bir otel gerçekleştirileceğini belirtti.
Bandırma yat limanı, kara ve deniz yatırımlarının, ihale sonucu bir özel kuruluşa, “ yap-işlet-devret modeliyle yaptırılarak, 59 yıllığına kiraya verileceğini belirten Eraydın,” Bu tesisler, 500 kişiye doğrudan iş olanağı sağlayacağı gibi,Bandırma’nın turizm kapasitesini de arttıracaktır” diye konuştu.
Eraydın, ayrıca, önümüzdeki aylarda, “Liseler Vadisi” olarak oluşturulacak alana, 2.7 milyon YTL’ye mal olacak, 4 katlı bir Denizcilik Lisesi kazandırılacağını sözlerine ekledi.
Devamını okuyun...>>

Korupark Projesi

Bandırma’ya bir “ kent ormanı” kazandırılacak. Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü ile Bandırma Belediyesi’nin ortak çalışması sonucu, Bandırma Meslek Yüksek Okulu’nun arkasındaki 1200 dönümlük bir alanda gerçekleştirilecek projenin, bu konuda Türkiye’deki 4 önemli kültür parktan biri olacağı bildirildi.

80 bin YTL’lik projenin ücretsiz olarak, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Hakan Altınçekiç tarafından çizildiğini belirten Bandırma Orman İşletme Müdürü Arif Sarı, ilk aşamada, kendilerinin bölgeye iğde, selvi, dışbudak, ıhlamur, ceviz, akçaağaç, fıstık çamı, katalpa ve galiçya cinsi toplam 170 bin fidan diktikten sonra bölgeyi, Bandırma Belediyesi’ne 49 yıllığına devredeceklerini açıkladı.

Söz konusu bölgenin, mera niteliğinden çıkarılarak, kendilerine devredildiğini, burada oluşturacakları ormanın maliyetinin 600 bin YTL’yi bulacağını vurgulayan Sarı; daha sonra ise Bandırma Belediyesi’nin, bölgeye 1 milyon YTL’lik bir harcamayla Atlı Spor Kulübü, çocuklar için macera oyun alanı, sera ve bitki gösteri alanı, açık hava gösteri alanı, kır kahvesi, piknik alanı, açık hava sergi ve satış alanı ile restaurant oluşturacağını bölgede gezinti için bir de raylı sistem küçük trenin hizmet vereceğini açıkladı. Sarı, Orman İşletme Müdürlüğü olarak bölgeye fidan dikim işini, bu yıl içinde bitireceklerine dikkati çekti.

TOKİ’NİN YANINA 20 BİN FİDAN

Ayrıca halen yapım çalışmalarının sürdüğü, Kayacık Merası’ndaki TOKİ evlerinin yanına, belediye ile ortak bir çalışma sonucu 20 bin adet fıstık çamı dikeceklerini vurgulayan Sarı, bu çalışmaların da önümüzdeki günlerde tamamlanacağını belirtti.
Belediye Başkanımız Şubat 2008 Meclis Toplantısında “Kent Ormanı Projesi “ ile ilgili meclis üyelerini sinevizyon gösterisi ile bilgilendirdi.
Devamını okuyun...>>

Tünel Üstü Projesi

Şehrimizin ana caddelerinden biri olan Mehmetçik Caddesi üzerinde bulunan harabe görünümlü alan, güzel bir park haline getirildi.
Mehmetçik Caddesi üzerinde bulunan ve yıllardır kötü bir görünümdeki alanda yapılan yeni düzenleme ile bu bölge bir park görünümüne kavuştu.
Şehir merkezinden Paşakonak Mahallesi’ne çıkışta sağ tarafta, tatlısu çeşmesinden Mehmetçik Caddesi’ne çıkış yolunun bulunduğu bölgede bulunan alan, eskiden araçların rast gele park ettiği, çamur ve toz içinde, son derece düzensiz ve kötü görünümlü bir yer idi.
Bu bölgede öncelikle tünel üstünün olduğu yamaçlara istinat duvarı yapıldı. Öğrenciler tarafından boyanan ve çiçek motifleriyle süslenen duvar, güvenlik anlamında da büyük önem taşıyor.
Devamını okuyun...>>

Spor Kompleksi Projesi


Bandırma Belediye Başkanı Recep Eraydın, “Bandırma gençliğini sporda buluşturacağız” dedi.
Bu amaçla General Balcı Çamlığı’na iki tenis kordu, iki voleybol ve iki basketbol alanının ihalesinin yapıldığına dikkati çeken Eraydın, Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınacak ön iznin ardından, spor alanlarının yapımının başlatılacağını açıkladı.
İtfaiyenin arkasındaki alana da spor kompleksleri ile kapalı ve açık yüzme havuzu yapacaklarını belirten başkan Eraydın, şunları söyledi: “Kapalı yüzme havuzunun içinde aynı zamanda fitness aletleri ve basket sahası da yer alacak. Ayrıca çevresinde iki halı saha, iki voleybol ve basketbol alanı, koşu alanları da bulunacak. Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştireceğimiz bu spor kompleksinin ihale aşamasındayız. Projenin ayrıntıları, netleşti. Kompleksin yapım işini, Encümen’de yapacağımız bir ihaleyle müstecirine vermek istiyoruz. 6-7 dönümlük bir alanda, yaklaşık 2,5-3 milyon YTL’lik bir harcamayla gerçekleştireceğimiz bu spor kompleksinin, gençlerimize kucak açacağı günler yakındır”
Eraydın, ayrıca, sahil bandına da iki basketbol ve voleybol alanı yaptırılacağını sözlerine ekledi.

Devamını okuyun...>>

Bandırma Denince Akla Gelen: Kuş Cenneti


Balıkesir ilinin Bandırma ilçesine 18 km. uzaklıktaki Manyas Kuşgölü'nün kuzey doğu sahilinde yer alan Kuş Cenneti Milli Parkı'nın Türkiye Milli Parkları için de çok özel bir yeri ve dünya çapında önemi vardır. 64.1 hektarlık çok küçük bir sahada 266 değişik türden 2-3 milyon kuşun bir araya getirdiği benzersiz güzellikteki tabiat, Kuş Cenneti'nin yaşayan ve çok iyi korunan bir doğa mirası olduğu gerçeğini Avrupa ve dünyaya kabul ettirmiştir.
Kuş cennetini ortaya çıkaranlar 1939 yılında bölgeyi ziyaret eden İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde görev yapan Alman Profesör Curt Kosswig ve eşi Leonore Kosswig'dir. Kosswig 1952 yılında yörede bir biyoloji istasyonu kurup, istasyon bekçisine yöreyi koruma görevi vermiş ve sahanın koruması 1959 yılına kadar Kurt Kosswig ve eşinin çabalarıyla süregelmiştir.
Manyas Gölü kenarındaki göçmen kuşları ve kuşların konak yerlerini korumak, zengin kuş çeşitlerini ve güzel manzarayı meraklıların ve ziyaretçilerin hizmetine sunmak amacıyla Manyas Kuşgölü'nün kuzey doğu sahilindeki 52 hektarlık alan 1959 yılında Milli Park ilan edilmiş, 1975 yılında Milli Park alanı 64.1 hektara çıkarılmıştır. Bu tarihten sonra etkili bir korumayla artan kuşlardan dolayı Kuşcenneti Milli Parkı, 15 Mart 1976 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından tabiatın en iyi korunduğu yerlere verilen "A" sınıfı Avrupa Diploması ile ödüllendirilmiştir. Beş yıl süreli olan bu diploma 1981, 1986, 1991 ve 1996 yıllarında yenilenmiş, 2001 yılında askıya alınan diploma 2004 de yeniden verilmiştir.
Kuşcenneti Milli Parkı'nda tespit edilen 266 türden 66'sı her yıl düzenli olarak kuluçka yapmakta, 22 türü bazı yıllar kuluçka topluluğuna katılmakta, geri kalan 178 tür ise göç esnasında Milli Park'a uğramaktadır.
Milli Park Kuş Cenneti'ndeki kuş türlerinin ve yörenin faunasını oluşturan canlıların sergilendiği Müze, çeşitli bölgelere yerleştirilmiş 5 ayrı kameradan kuşların izlendiği Kuş Gözlem Merkezi, Hatıra Eşya Satış Reyonu , Kuş Gözetleme Kulesi, Gezinti ve Dinlenme Alanları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir.
Park sahası içinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir büfe mevcuttur.Park alanı içinde piknik yapılması ve hizmet araçları dışında araç girişi yasaktır.Ziyaretçi araçları için Park Girişi önünde otopark bulunmaktadır.


==>Daha fazla bilgi için www.manyaskuscenneti.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.<==
Devamını okuyun...>>

Şu Bandırma'nın Dağları(Bandırma Türküleri)

Şu Bandırma'nın Dağları
Lale Sümbüldür Bağları
Çok Hoşuma Gidiyor
Şu Bandırma'nın Kızları
Diloy Diloy Diloy Vay

Aman Güzel Marmara
Gel Binelim Sandala
Açılalım Uzaklara
Gidelim Biz Livatya'ya
Diloy Diloy Diloy Vay

Bandırma'nın Önü Deniz
Sahil Yolunda Gezeriz
Bir Şişe Rakı İçince
Neşe Dolar Gönlümüz
Diloy Diloy Diloy Vay

Aman Güzel Marmara
Gel Binelim Sandala
Açılalım Uzaklara
Gidelim Biz Livatya'ya
Diloy Diloy Diloy Vay
Devamını okuyun...>>

Kollarıma Alsam Seni(Bandırma Türküleri)

Kollarıma alsam seni
Sarsam sıkıca bedenini
Gül bahçenden gül derlesem
Söyle sever misin beni

Hayaldeki kadın başka
Kollardaki olunca başka
Ne yaparsın kader dersin
Herkes şaşar bu aşka
Devamını okuyun...>>

İnsan Severek Koklarsa(Bandırma Türküleri)

İnsan severek koklarsa

Çimenler gül kokarmış

Sevmeden yarse baklavayı

Midesi gaz yaparmış

---------------------

Hayaldeki kadın başka

Kollardaki olunca başka

Ne yaparsın kader dersin

Her kes şaşar bu aşka

--------------------

Kollarıma alsam seni

Sarsam sıkıca bedenini

Gül bahçenden gül derlesem

Söyle sever misin beni

--------------------

Hayat yazar oyununu

Biz yaparız yorumunu

Sanma böyle sürecek bu

Ayarlarız durumunu

--------------------

Ne diyeyim ne edeyim

Diye geçti gitti hayat

Söylenecek söz söylenmeli

O zaman herkes eder rahat

--------------------

Yatağından bıktığında

Seni fazla sıktığında

Ben hep buradayım

Ona fazla kızdığında

--------------------

Alev alev olur dudak

Sevdiğine kavuşunca

Sıcak sıcak sarılınca

Kollar tende buluşunca


Devamını okuyun...>>

Dünya Yalan Arkadaş(Bandırma Türküleri)

Dünya yalan arkadaş hayat boş
Sen ne düşünürsen düşün
Ne yaparsan yap geçiyor günler
Sen istersen durma koş

İster yaşa gönlünce ol hoş
İster başkaları için yaşa ol boş
Sen istediğin kadar koş
Dünya yalan arkadaş hayat boş

İster ağla üzül ol nahoş
İster sevin neşelen coş
Sen ne yaparsan yap
Dünya yalan hayat boş

İstersen iç gece gündüz
Sende ol kör kütük sarhoş
İster ayık bak dünyaya ol nahoş
İnan dostum dünya yalan hayat boş

Koş istersen hayaller peşinde koş
İstersen yakala gerçeği ol bir hoş
İstersen yaşa gönlünce istediğini
Dünya yalan arkadaş hayat boş
Devamını okuyun...>>

Damda Kürek Kırıldı(Bandırma Türküleri)

Damda Kürek Kırıldı (A Yârim)
Kız Oğlana Vuruldu

Hayda Ninina Nay
Nina Ninina A Yârim
Hop Ninina Nina
Nina Ninina Nåm

Şu Gelen Bandırmalı (A Yârim)
Su Verip Kandırmalı

Hayda Ninina Nay
Nina Ninina A Yârim
Hop Ninina Nina
Nina Ninina Nåm
Devamını okuyun...>>

Biz Gidelim Sazlara(Bandırma Türküleri)

Biz Gidelim Sazlara (Of)

Yem Verelim Kazlara (Of)

Kazlar Yemi Yerlerken (Of)

Biz Gidelim Kızlara


Devamını okuyun...>>

Bandırma'dan Gece Geçtim(Bandırma Türküleri)

Bandırma'dan gece (de) geçtim (aman)
Acı tatlı suyun içtim
Ben o yardan nasıl (da) geçtim (aman)

Haydi haydi Bandırmalı
Bir su verip kandırmalı

Bandırma'nın yalısına (aman)
Kuşlar konar kıyısına
Üç güzelin birisine (aman)

Haydi haydi Bandırmalı
Bir su verip kandırmalı

Bandırma'da çan çalınır (aman)
Yangın etrafa yayılırYangını gören bayılır (aman)
Haydi haydi BandırmalıBir su verip kandırmalı
Devamını okuyun...>>

Acı Biberim Acı (Bandırma Türküleri)

Acı biberim acı
Ocağa koydum sacı
Simdi ki kızlar kaçıyor (bandırma'lı güzelim)
Nedir bunun ilacı

El edersem eve gel
Göz edersem cama gel
Hiç birseyler bilmezsen (bandırma'lı güzelim)
Al testiyi suya gel

Penceresi tül perde
Perdenin ucu yerde
Yürek oynar can titrer (bandırma'lı güzelim)
Seni gördüğüm yerde
Devamını okuyun...>>

Bandırma Resimleri

 

 

 

 
Posted by Picasa

Devamını okuyun...>>

Bandırma Resimleri

 

 

 

 
Posted by Picasa

Devamını okuyun...>>

Bandırma Resimleri

 

 

 

 
Posted by Picasa

Devamını okuyun...>>

Bandırma Resimleri

 

 

 

 
Posted by Picasa

Devamını okuyun...>>

Bandırma Resimleri

 

 

 

 

Posted by Picasa

Devamını okuyun...>>

Bandırma Resimleri
Posted by Picasa

Devamını okuyun...>>

Copyright © 2008 - Değişimin Adı : Bandırma - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template